776 883 404

Reflexní masáž nohou

Reflexní masáž plosek nohou je velmi příjemná a uvolňující masáž. Je prováděna na chodidle a nártu nohou. Vychází se ze skutečnosti, že na chodidle se zobrazuje celé tělo. Reflexní zóny jsou sice po celém těle, ale nejúčinnější jsou na chodidle, které bylo odjakživa místem přímého spojení se zemí. Každý orgán v těle má na noze tzv. reflexní plošku, které se využívá při diagnostice i léčbě.  Jednotlivé reflexní zóny se překrývají, křižují a dotýkají se, proto se obě nohy posuzují jako celek. Uvedené plošky jsou energeticky a nervově spojeny s odpovídajícími orgány lidského těla. Při energeticky oslabeném orgánu nebo při nemoci dochází k městnání či zablokování energie v těle. Ovlivňováním reflexních bodů se zablokovaná místa postupně uvolňují a obnovuje se harmonie všech systémů. Ovlivňování bodů se děje prostřednictvím mačkání nebo hlazení.

Proč si dopřát reflexní terapii?

V dnešní uspěchané době je normou nerovnováha organismu. Naše tělo je velmi jemný mechanismus a nezvládá rychlost, jakou se toto století vyznačuje. Většina lidí balancuje na hranici nemoci a nerovnováhy. Přechod ze stavu nerovnováhy k rovnováze vyžaduje jemný a neškodný proces. Mnoho neduhů nelze léčit umělými léky. Ty spíše škodí a potlačují příznaky nemoci. Organismus má obrovskou samoregenerační schopnost, ovšem když mu dáte šanci. Málo lidí si uvědomuje zásadní roli chodidel pro zdraví -  vlastně svým chodidlům nevěnují pozornost téměř žádnou. Spíše jim ubližujeme – mačkáme je v malých botách, zatěžujeme nadváhou atd.

Postup:

Nejprve nohy řádně uvolním. Při tomto uvolňování dochází ke zrušení napětí a ztuhlosti chodidla. Poté nohy namažu olejem nebo krémem a přistupuji k masáži reflexních ploch v komplexním řešení celé nohy bez ohledu na jednotlivé reflexní body. Po této fázi přichází na řadu masáž jednotlivých reflexních bodů a reflexních míst lymfatického systému. Reflexní masáž nohou je velmi dobré kombinovat i s jinou terapií např. s Dornovou metodou, Breussovou masáží či kraniosakrální terapií.

Účinky masáže:

Touto masáží lze výrazně ovlivnit činnost imunitního systému, lymfatického systému, látkové výměny, lze s ní zmírnit i odstranit bolesti zad a krční páteře, je možné ji použít u řady běžných a chronických nemocí, zažívacích problémů, migrény, stresu, také u autoimunitních onemocnění, se kterými si klasická medicína mnohdy neví rady – astmatu, artrózy nebo alergie. Masáž reflexních bodů vede ke zlepšení průtoku krve. Stimulace krve k lepšímu průtoku má obrovský význam, neboť krev umožňuje životní funkce, které jsou pro organismus velmi důležité: přenáší kyslík, hormony, enzymy a obranné protilátky a zároveň odpadní produkty, které jsou pak vylučovány s močí. Reflexní terapie je vhodná téměř pro každého. Je užitečná nejen při léčbě nemocí a problémů, ale i jako prevence. S pomocí reflexní terapie lze včas objevit zdravotní problémy a preventivně zasáhnout, než se rozvinou závažné příznaky. Reflexní masáž páteře, hrudníku a ostatního opěrného a pohybového systému do značné míry nahradí tělesný pohyb a cvičení, což má význam pro osoby, které se dočasně nebo trvale nemohou pohybovat.


Kontraindikace trvalé:

  • transplantace orgánů či transplantáty (např. kardiostimulátor)


Kontraindikace dočasné:

  • gangréna na dolních končetinách (např. u diabetiků, po omrzlinách)
  • akutní zánět žil a lymfatického systému (nebezpečí trombózy, případně rozšíření zánětlivého ložiska přes lymfatické cesty)
  • ekzémy a plísně na nohou (na místech takto postižených se nepracuje, v nejnutnějších případech přes ručník či bavlněné ponožky)
  • revmatické onemocnění v akutním stádiu lokalizované v oblasti nohou
  • velké myomy
  • velké žlučové či ledvinové kameny (nebezpečí koliky)
  • stavy, kdy je operativní zákrok nevyhnutelný (nebezpečí zkreslení obrazu nemoci)
  • v těhotenství v prvních 3 měsících nezdůrazňovat reflexní zónu dělohy a malé pánve
  • bezprostřední stavy po rozsáhlých operačních výkonech


Upozornění:

Reakce na reflexní masáž bývá dvojí. Buď odcházíte plní elánu a energie nebo se budete cítit přesně opačně. I tato negativní reakce je však v pořádku. Znamená totiž, že se Vaše orgány „probudily ze spánku" a začaly se regenerovat. Nepříjemná reakce však netrvá dlouho, proto ji nepotlačujte. Po jejím odeznění se budete cítit mnohem „zdravěji".

Terapii lze kombinovat s termoterapií na podložce Bio-Mat Amethyst, dále s kraniosakrální terapií, Dornovou metodou či Breussovou masáží.